GPS Globalny System Pozycjonowania

LEGEND | VISTA | EMAP | GPSMAP 76 | GPSMAP 76S

Przedstawiamy Państwu odbiorniki GPS wyprodukowane z myślą o kierowcach. Zwracamy uwagę na właściwości istotne przy wyborze odbiornika do samochodu takie jak mapa, antena, wyświetlacz, sposób planowania tras.

Odbiornik GPS dla kierowcy to przede wszystkim odbiornik z wbudowaną mapą. Opisane tu odbiorniki posiadają wbudowane mapy o dokładności atlasu samochodowego obszaru Europy, bliskiego Wschodu i Afryki. Podstawową funkcją samochodowego odbiornika jest pokazywanie aktualnej pozycji na mapie. Odbiorniki pozwalają też na zaznaczenie własnych punktów na mapie przyczyniając się w ten sposób do jej dostosowania do potrzeb użytkownika. Mają też możliwość automatycznego zapisu trasy. Prócz wbudowanej mapy warto zwrócić uwagę na wielkość pomięci wewnętrznej pozwalającej na uszczegóławianie map za pomocą oprogramowania z serii MapSource.


Odbiornik GPS mocowany jest w widocznym miejscu na desce. Oprócz zapewnienia wygody użytkowania ten sposób montażu ma istotne znaczenie dla odbioru sygnałów z satelitów dla których szyba nie jest przeszkodą. O polepszeniu odbioru sygnału trzeba pomyśleć gdy szyba jest ustawiona bardziej pionowo (np. samochody terenowe i ciężarowe). Do tego celu stosuje się anteny zewnętrzne dlatego warto zwrócić uwagę na to czy odbiornik posiada gniazdo anteny zewnętrznej jak eMap, GPSMAP 76. GPS III plus, GPS V, i StreetPilot III oprócz gniazda anteny zewnętrznej posiadają możliwość odłączenia anteny będącej na wyposażeniu i umieszczeniu jej, za pomocą przedłużacza z przyssawką, w bardziej dogodnym miejscu.

Kolejnym istotnym dla kierującego pojazdem elementem jest wyświetlacz - im większy i o wyższej rozdzielczości tym bardziej czytelny. Jednak do rozważenia pozostaje kwestia czy odbiornik ma być używany tylko w samochodzie czy również ma służyć na rowerze, czy podczas pieszej wycieczki. Być może ze względu na małe rozmiary i wagę "złotym środkiem" dla kogoś będzie eTrex Vista lub eTrex Legend, które również posiadają wbudowane mapy. Dobrym rozwiązaniem dla osoby potrzebującej odbiornika w samochodzie i poza nim wydają się odbiorniki eMap, GPSMAP 76, GPS V.

Na uwagę zasługują dwa spośród omawianych odbiorników StreetPilot III oraz GPS V - posiadają one możliwość automatycznego planowania trasy. Wystarczy podać punkt startu i docelowy by odbiornik sam wyznaczył trasę w oparciu o posiadaną mapę. Oba urządzenia zasygnalizują na wyświetlaczu zbliżający się skręt. StreetPilot III posiada nawet funkcję powiadamiania głosem.

Na koniec warto wspomnieć o drogowej Mapie Polski z planami miast. Możliwe jest jej wgranie do niektórych z niżej przedstawionych odbiorników GPS.

2002-10-04